1 Temmuz

Avustralya başvurularınız umarım yolunda gidiyordur.

Bugün 1 Temmuz, bu siteye başlamamıza ve bunca yıldır halen yazıyor olmamıza ilham kaynağı ilk kızımız bundan yıllar önce dün, dünyaya gelmişti. Yani bugün itibarı ile yeni yaşına başladı.

Ayrıca “Kabotaj Bayramı” ! Türk Denizciliğinde oldukça önemli bir yeri var bu günün! Bunun detaylarına girmeyeceğim, meraklı olanlar kısa bir Google araştırması yapabilirler.

Bu siteyi takip eden bir çok insan için de aslında (belki biliyorsunuzdur zaten) Avustralya Göçmen Bakanlığının aldığı kararların -genellikle- uygulamaya başlandığı ilk gün! Avustralya’da mali yıl dün itibarı ile sona erdi ve 1 Temmuz itibarı ile yeni (mali) yıl başladı. Avustralya’da yaşayanlar için bunun en önemli anlamı, bugün itibarı ile vergi iadesi bildirimlerini yapıp devletten “fazla” ödediğini düşündüğü vergileri beyan edip iade alımlarının başlangıcı. Evet Avustralya’da ve hatta Amerika’da da vergi iadesi halen yürürlükte ve yıl sonunda devlete bildirim yapıyorsunuz. Gerçi, iade talep etmeseniz de bildirim yapmanız zorunlu. O kadar zorunlu ki, bizim Avustralya’ya geldiğimiz 2012 yılı Ağustos ayından sonraki ilk bildirimimizi 2013 Temmuz ayında yaptıktan sonra bize 2011 bildirimimizi neden yapmadığımızı sordular 🙂 Eh!.. tabii ki basit bir insan hatası idi, kolayca düzelttik. Vergi iadesi bildiriminizi Ekim ayı sonuna kadar yapmanız ve talepte bulunmanız gerekiyor. Bildirim yapmazsanız, Ekim ayı sonrasında bir kaç ay daha vaktiniz var ama detaylarını ve ne kadar sürede yapmanız gerektiğini pek bilmiyorum. Yapmadığınızda, ATO (Australian Taxation Office) Avustralya Vergi Ofisi-yani kısaca Maliye- bildirim yapıyor ve geçmişe dönük olarak, yapılmayan bildirimler için ceza uygulayabiliyor. Ve hatta, devletten fazlaca sosyal yardım aldıysanız ve devlete borcunuz varsa faiz de isteyebiliyorlar ve hatta istiyorlar 🙂

Vergi iadesi kısaca şöyle işliyor; Yıl boyunca sizden ortalama bir vergi kesiliyor (maaşlı çalışıyorsanız, işveren zaten otomatik hesaplayıp bu parayı kesiyor). Centerlink’ten yıl boyunca bir ödeme aldıysanız, bu ödemeleri zaten onlar biliyorlar. Yıl boyunca yapılan bu ödemelerde genellikle size 15% civarında eksik ödüyorlar. Vergi iade bildiriminde; maaşınız, ödediğiniz vergi, özel sağlık sigortanız (ödemeleriniz), bankalardan kazandığınız faiz tutarları vs. ATO sistemine otomatik aktarılıyor. Siz bildirime başladığınızda zaten bu rakamları güncellenmiş olarak görüyorsunuz. Bilinmeyen ise, sizin devlete belirli başlıklar altında (genellikle, eğitim, çocuk için yapılan okul harcamaları ve belirli sağlık harcamaları gibi) yaptığınız harcamalarınızı bildirmeniz ve bunların belli oranlarını geri ödemesini talep etmeniz. Bu bilgileri doğru ve hatasız olarak doldurup talebinizi gönderdikten sonra inceleyip 2-3 hafta içerisinde size geri dönüyorlar. Yıl boyunca Centerlink’ten fazla para aldıysanız, geri ödemenizi istiyorlar. Eksik aldıysanız da size ödemesini yapıyorlar.

İlk yıl hiçbir vergi ödememiştim, çünkü ilk yıl kazandığım para vergilendirmenin başladığı eşik değerin de altında kalmıştı 🙂 Ardından Temmuz ayında devletten hiçbir alacak talep etmediğimi ilettim. (Vergi ödemediğim halde, üstüne vergi iadesi istemek hayli yüzsüzlük olacaktı) Neyse bildirimi gönderdikten bir süre sonra Centerlink insaflı davranıp eksik ödeme yaptıklarını bildiren bir yazı ile alacaklı olduğumuzu söyleyip, hesabımıza para yatırmıştı. İlk gördüğümüzde gözlerimize inanamadık 🙂 Sonra doğal olarak paraya dokunmadan, hemen arayıp teyit etmiştik.

Amerika’da bu işler normal takvim yılında yapılıyormuş. Hatta öyle ki, şu meşhur IRS (Amerika maliyesi diyelim kısaca) Amerika dışında bir yerde yaşasanız, (dünyanın neresi olursa olsun) bildirim yapmanızı ve kişisel gelir ve yaşadığınız yere ödediğiniz vergileri bildirmenizi istiyor. Amerika dışında yaşadığı için bildirim yapmadığını söyleyen bir kaç arkadaşım oldu. Ama benim okuduğum kadarı ile bunu yapmanız bekleniyor.

Vergi ve iadesi konuları bu kadar basit değil elbette. Ben sadece Avustralya’ya gelen, gelmek üzere olanların böyle bir sorumlulukları olduğunu belirtmek istedim, amacım herhangi bir tavsiye vermek değil elbette. Ayrıca, vergi iade işlemlerini sadece birkaç yüz dolar ödeyerek uzmanlarına da bırakabilirsiniz. Size daha hızlı ve doğru şekilde yardımcı olacaklardır.

Başvurularınızın hızlıca yanıtlanması dilekleri ile …

3 comments

 1. Erdem says:

  Selamlar Kemal Bey, ben de herkes gibi blogunuzu heyecanla takip etmekteyim. Verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür edip fazla vakit kaybetmeden sorumu sormak istiyorum.

  Ben aslında 4 yıllık üniversite mezunuyum (İ.Ü. Biyoloji Lisans)fakat mezun olduktan sonra başka bir meslek dalına geçiş yaptım ve 8 senedir de bu dalda çalışmaktayım. Bu dalla ilgili ustalık belgemi eylül ayında almayı planlıyorum. Bu mesleğin denkliğini VETASSES veriyor.

  Türkiye’deki mesleki eğitim merkezlerinden alınan Ustalık Belgesi’nin, AQF’de hangi seviyeye denk geldiğiyle ilgili bir bilginiz var mı?

  Teşekkür eder, Amerika’daki serüveninizde de başarılar dilerim.

 2. Kemal says:

  Teşekkürler Erdem Bey,

  Skill assessment için mutlaka eğitiminizle ve yaptığınız işlerle ilgili veya yakından ilgili bütün belgelerinizi (ingilizce çevirileri ve açıklamaları/yorumlarınız ile birlikte) gönderin. Değerlendirme yapıldıktan sonra, size bir “outcome letter” değerlendirme sonucu mektubu gönderiyorlar. bu mektupta aldığınız eğitimin AQF (Australian Qualification Framework) nereye denk geldiğini ve iş tecrübenizin ne kadar yılının kabul edildiğini detayı ile birlikte yazıyorlar.

  Benim değerlendirmemi 2 farklı meslek için ACS (Australian Computer Society) yapmıştı. Her ikisinde de benzer sonuçları yazmışlardı. Yeterince destekleyici belge ve bilgi sunamadığım için iş tecbüremin birkaç yılını eksik saydılar. Ancak iş tecrübesi olarak kabul ettikleri süre zaten 8 yılın üzerinde olduğu için daha fazlasını kabul etmelerine ihtiyacım kalmamıştı. (8 yıllık iş tecrübesi ile zaten o bölümden alabileceğim en yüksek puanı almama yetiyordu). Ben de daha fazla itiraz etmedim, çünkü “Skill Assessment” adımı göçmenlik başvurusunda en çok zaman alan adım idi.

  Sorunuza yanıt olarak, Ustalık belgesini sanıyorum TAFE seviyesinde kabul edebilirler. Ama tekrar edeyim, biz ne dersek diyelim VETASSES’in vereceği belge önemli. Onlara başvuruyu gönderirken, destekleyebileceğiniz her türlü belgeyi gönderin. Ben hatta SGK çalışma dökümlerimi bile göndermiştim.

  Size de kolay gelsin, umarım hızlıca yanıt alırsınız.

 3. Erdem says:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim Kemâl Bey. Yol zorlu ancak hedef güzel gözüküyor. 🙂 En azından bulunduğum yerden… Gerçekleri ise bir gün o hedefe varabilirsem o zaman göreceğim.

  Ben de size ve ailenize iyi dileklerimi iletiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *