İkinci Bebek İçin Doğru Zaman Ne Zaman?

Bu soruya en iyi cevabı siz verebilirsiniz. Bir bebek sahibi olmak demek aile yapısını değiştirmek demektir. Her yeni bebeğin, sizin yaşam tarzınızı , bütçenizi, işinizi, ilişkilerinizi ve tabi ki diğer çocuklarınızı nasıl etkileyeceğini iyice ölçüp biçmeniz gerekmektedir. Çoğu ebeveyn, “2. çocuk yapalım mı yapmayalım mı?” yerine “2. çocuğu ne zaman yapalım” diye kendilerine sorarlar. Alan Guttmacher Enstititüsü’ne göre Amerikalı kadınlar için birinci ve ikinci doğum arasında geçen ortalama süre, 30 ay. Bazı bilimsel veriler de şöyle söylüyor:

– Amerikan Tıp Derneği Dergisine göre, birinci doğumun üzerinden 18 aydan kısa veya 5 yıldan uzun bir süre geçmişse ikinci bebeğin premature veya düşük doğum ağırlıklı doğma gibi riskler söz konusu olabilir. İkinci doğum çok çabuk olursa, annenin vücudu ilk doğumun stresinden ve yorgunluğundan kurtulamamış oluyor (beslenme ve vitamin stoğu açısından). Ara verilen dönem 5 yıldan fazla olursa, birinci doğumdan sonra doğurganlık kademeli olarak gerilediği için doğurganlıkla ilgili sorunlar ortaya çıkıyor.

– New England Tıp Dergisine göre ise tekrar hamile kalmak için doğumdan sonra 18 ila 23 ay beklemek yeni bebeğin sağlığı için çok önemli. Beklenen süre 6 aydan kısa olursa bebeğin prematüre veya düşük doğum ağırlıklı doğma riski %40 artıyor; 10 yıldan fazla olursa bu risk ikiye katlanıyor

– California Universitesi’nde yapılan bir çalışma yine bebeğin sağlığı açısından iki doğum arasındaki ideal süreyi 24 ila 35 ay olarak belirlemiştir.

– Jeannie Kidwell’e göre ise ideal zaman birinci çocuğunuzun 1 yaştan küçük veya 4 yaştan büyük olduğu zamandır. 1 yaşın altındaki çocuklar henüz üstün pozisyonlarının farkında olmadıklarından yeni geleni dışlamazlar ve 4 yaşın üstündekiler ise anne ve babanın ilgisinden yeterince faydalanmıştır ve artık kendine ait bir yaşamı vardır.

Çocuğunuzla iyi kötü bir düzen oturttunuz mu? Bebeğinize kimin bakacağını ayarladınız mı? Gecenin sonunda herkes uyuyor mu? Sonunda eşinizle birbirinize az da olsa vakit ayırmayı başarabildiniz mi? Belki işe geri dönmüşsünüzdür ve iyi de olmuştur! İşte yeni bir bebek yaparken bütün bunları düşünmelisiniz. Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyacağı zaman ve enerjiye sahip misiniz? İlk çocuğunuz bu olayı sizce nasıl karşılar? Yeni çocuğun aileye maddi açıdan bir külfet getireceği de inkar edilemez; buna hazır mısınız?  Yaşınız 38’den büyükse ve iki çocuk daha istiyorsanız, herbiri arasında 3 yıl bırakma lüksünüz malesef yoktur. Ancak 30 yaşından gençseniz ve hamile kalmanızı zorlaştıracak bir sağlık sorununuz yoksa biraz daha esnek davranabilirsiniz. Bu konuyu eşinizle tartışın. Unutmayın, hem eşiniz hem de siz hazır olmalısınız. Sonuçta oturup sayfalarca artı eksi hesabı yapabilirsiniz ama bu öyle bir karar ki son sözü kalbiniz söyleyecektir. Eğer siz de eşiniz de ikinci bir bebek istiyorsanız, o zaman şimdiden iyi zaman yoktur!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.