decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Kasım sonu

Telefondan post yazmak daha pratik oldugundan her gun iki satır yazmaya karar verdim. Maksat cocuklar büyüdüklerinde okusun, eski günleri hatırlasınlar:)
Bugun sabah Defne’nin ( gelecek seneki) pre-primary bilgilendirme toplantısına gittim. Kızım artık forma giyecek, tam okullu olacak. Hava yagmurluydu ve okuldaki cocuklar cok hareketliydi. Allah’tan erken çıkıp aileler icin verilen çaya gittim. İpek’in sınıfında bir kere Ebru yaptıgım icin, diğer tüm gönüllü çalışan velilere birlikte davet edilmiştik. Okulun orta son öğrencileri yıl boyunca ” school leavers” t-shirtu giyiyorlar ve bu çayda da gorevliydiler. Bizi kapıda karşılayıp rehberlik ettiler. Pasta börek dağıttılar, keman ve diğer enstrümanlar ile çay esnasında canlı müzik yaptılar bize. Once de duymuştum, çayda da gördüm. Buradaki okullar abi- abla sistemini cok etkili kullanıyor, cocuklara gorevler vererek onların gelişimlerine katkıda bulunuyor. Benzer sekilde ilkokul bir ve pre-primary (hazırlık denilen sınıf) aynı blokta yanyana, hatta birleşik denebilecek sınıflarda, arada bir açıklık var ve pre-primary ve birinci sınıfa geçiş yapılabiliyor. Amac pre-primary cocuklara birinci siniftakilerin calışma alışkanlıklarını gösterip ornek almalarını sağlamak. Mesela pre-primary den bir cocuk tuvalete gidecekse birinci sınıftan bir Buddy onu götürüyormuş, maksat büyüğe sorumluluk vermek, küçüğe de destek olmak.
Aksam eve gelip zencefilli kurabiyeden ev yaptık ve süsledik. O kadar eğlenceli zaman geçirdik ki ailecek, daha sık böyle aktiviteler yapmaya karar verdik. Ev durmadan yıkıldı ve kızlar şekerleri araklayip durdular. En son Defne krema poşetini ağzına sokmuş haldeydi. Christmas geliyor diye Perth’te ufaktan bir çılgınlık başladı. Yılın bu döneminde herkes büyük aile yemekleri veriyor. Nasıl Ramazan’da iftar davetleri oluyorsa, buradaki insanlar da birbirlerini devasa Christmas yemeğine çağırıyor. Her şirketin bir kutlaması var, okullarda aktiviteler, her semtte değişik bir kutalama yapılıyor. Parklar ışıklarla süsleniyor ve gece olunca mesela , korolar ilahiler söylüyor. Herkes orada toplanıyor. Alışveriş merkezleri tıkabasa insan dolu. Her yer yılbaşı süsleniyor süsleniyor ve herkes christmas’ta ne yapıyorsun, nereye gidiyorsun diye soruyor birbirine. Tren beklerken filan kızlara gözü ilişen kadınlar , heyecanlı mısın, Christmas geliyor filan diyorlar. O an yok biz kutlamıyoruz diyemiyoruz tabi, hmm guzel filan diyor kızlar. Kıyaslamak gerekirse zaten 12 gun filan süren bir bayram, yani biraz uzun ve acayip önemseniyor burada. Gelecekseniz Christmas zamanlarını seçin ama biletleri onceden almak şartıyla.
We are the Millers diye bir film izledik, koptuk:) cok komikti.

20131130-010704.jpg

20131130-010722.jpg

20131130-130642.jpg

LEAVE A REPLY

loading
×