Retreat 

Burada bazi işyerleri çalışanların verimliliğini ve  takım çalişmasini vs. Artırmak için Retreat denilen kamp benzeri programlar yapıyor. Ben de şimdi okulun Retreat indeyim. Fremantle’da bir otelde kaliyoruz, çocuklarımdan ayrı geçirdiğim ilk gece. Ortam çok güzel, aktiviteler Türkiye de çaliştiğim okullarınkinden çok daha amatörce. Terakki ve Açı’nın yillar önce geçtiği yollardan buradaki okulum daha acaba geçsek mi geçmesek mi diye tartışıyor.3 günlük retreat’te siteye birkaç yazı yazarım diye düşünmüştüm ama hiç firsat olmadı, gece yemekten geldiğimizde saat 11’di. 

Neyse,

Havalar yavaştan serinliyor. 

Sonbahar hüzün ve özlem mevsimi. 

Ben de sözümü tutup Avustralya’da olmanın duygusal ağırlığından bahsedeyim biraz.

İstanbul’da iken kendi kendime hep “zaten şu anda da gurbetçiyim, ailem Urfa’da ve onları zaten yılda bir iki defa görüyorum” dediğimi hatırlıyorum. İnsan kendini gitmeye hazırladığında ayrılık aslında çok da üzerinde düşünülecek bir konu olmuyor bir şekilde bir bahane buluyorsunuz. Planıma göre her sene türkiyeye gidip en az iki hafta ailemi ziyaret edecektim.Her sene türkiye’ye gidiyoruz ama dört kişi ile aldığımız uçak bileti yaklaşık 16bin tl tutuyor ve her sene bu birazcık daha zor oluyor. Bu sefer iki hafta yaşayacağın tatil gözüne çok az geliyor ve değip değmeyeceğini düşünmeye başlıyorsun. Daha doğrusu değeceğini  hep biliyorsun ama iki haftanın yetmeyeceğini düşünüp daha fazla Nasıl  izin alırım diyeçırpınıyorsun, bu çırpınmak kötü bir duygu. Ben şu anda bu süreçteyim.

Kardeşim gibi sevdiğim teyzemin oğlu evleniyor İstanbulda olsam hafta sonu uçağı binip düğünde olurdum ama Avustralya’da olunca bu mümkün olmuyor.

Avustralya geldiğim günden beri kalbimin bir yanı yok içimde kocaman bir boşluk sevdiklerimden ayrı olmak her zaman kendini hatırlatan açık bir yara gibi nasıl bir insan yakından sevdiği tanıdığı birisini Kaybettiğinde onu hiç unutmuyor, Ama yokluğunu da zamanla kabulleniyorsa burada yaşamak da öyle bir şey zamanla ilişkideki küçülen bir karakter oluyorsun, sevgi hep var Özlem hep var ama yanında olamayınca paylaştığın şeyler azalınca insanlar birbirlerinden uzaklaşıyorlar bu acı gerçek maalesef Avustralya’nın en çirkin yüzü. Buraya gelmek bu duygularla başa çıkabilmek için çok güçlü bir yürek gerek seni sen yapan seni bugüne kadar ilmek ilmek öğen ve karakterini oluşturan bütün ilişkileri geride bırakmak çok zor. Gitmek istediğin zaman 16 saat uçak yolculuğu çekiyorsun aynı şekilde oradan birisinin sana gelmesi demek bu yolculuğu yorgunluğu ve riskleri dahil göze alması demek .

Ne Skype yerini tutuyor fotoğraflar başka türlü iletişim bunların hiçbiri istediğin gibi gidip sevdiklerinin yanında olmak onların elini tutmak onların kokusunu içine çekmek gibi olmuyor çocuklarını okuldan alırken başkalarını ananelerine babaannelerine bakıp İçin için kıskanıyorsun, Çocuk hiçbir zaman teyzesinin evine gidip orada uyuyamıyor veya kuzeniyle birlikte bir şey yapamıyor anneannesini babaannesini göremiyor onların sevgisini nasıl bir şey olduğunu yaşayamıyor anlayamıyor. Bir yanda sen ailenden uzak olmanın ezikliğini yaşıyorsun Öte yandan çocuklarının bu duygudan etkilenmemeleri için daha da çok çaba sarf etmen gerekiyor. Kısacası bu cennet gibi şehirde yaşamanın en kötü tarafı türkiye’den bu kadar uzak olması.

Herkes bu özlemle başa çıkmak için farklı bir yol bulmak zorunda ben yavaş yavaş alışıyorum ve hayatındaki boşluğu yapıcı bir şekilde başka şeylerle uğraşarak doldurmaya çalışıyorum mesela çocuk kitapları yazıyorum, memleket hasreti çeken bir çocuğun gözüyle kitaplar yazıyorum eminim Avustralya’da bu kitabın hitap edeceği kitle çok geniştir. Durum bundan ibaret buraya gelirken her şeyi etraflıca düşünmek lazım çünki hayatının bir döneminde benim de acı ile tecrübe ettiğim depresyon ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. 10’dan dersler alarak çıkıp yoluna devam etmek ayrı bir başarı ama bunu bilin ki özellikle duygusal olarak hiç kimse size gül bahçesi vaad etmiyor. 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.