decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Ruh Halim!!

6 Haziran! Bekleyiş devam ediyor. Avustralya’ya gidiş sürecinde yaşadıklarımızı ileride ayrıntısıyla hatırlayabilmek adına yaşadığım her şeyi buraya yazmayı hedefliyorum. Çözümlenmesi gereken öyle çok düğüm var ki…

İlk olarak eşimin nitelikli göçmenlik başvurusuna paralel olarak öğrenimimi sürdürmek adına Western Australia’daki üniversitelere başvurmaya karar verdik. University of Western Australia ve Curtin üniversitelerine başvuruda bulundum (Education, Early Years Education, Applied Linguistics). UNIWA için gönderdiğimiz başvuru ücretinin kredi kartından tahsil edilmesinde bir problem olmuş ve zamanında attıkları uyarı mailini de görmemişim. Derken bir ay sonra başvurum reddedildi ancak red mektubunda yazanlar ilginçti. Başvurumun master programı için kabul edilmediğini ama başvuruda verdiğim bilgiler ve gösterdiğim belgeler ışığında bana Doctor of Education önerebileceklerini bu nedenle de bölüm başkanı ile iletişime geçmemi söylüyorlardı. Bölüm başkanı ile yazışmaya başladık ve başlayabileceğim en erken doktora programının 2013 Ocak ayı olduğunu söyledi. Bizim niyetimiz hemen gitmek olduğu için bu seçenek pek işimize gelmedi. Bu arada Perth’te bulunan Curtin Universitesinden ve Melbourne’de bulunan La Trobe Universitesinden kabul geldi.

Resmi göçmenlik bürosunun verdiği bilgilere göre eşimin nitelikli göçmenlik başvurusu ortalama 18 ila 24 ay içerisinde sonuçlanacaktı. Bu durumda benim 2 yıllık master eğitimimin bitmesinden hemen sonra eşimin göçmenliği çıkacak ve kalışımız o vize kapsamında devam edecekti. Dilersem bir yıl bir üniversitede okuduktan sonra diğer yıl da başka bir bölümde veya üniversitede okuyup 2 yılı o şekilde de doldurabilirdim. Eşimin vizesi çıkmadan önce belli bir bölgede yaşama zorunluluğumuz yoktu, istediğim şehirde eğitim görebilirdim. Madem iki yıl bekleyeceğiz hadi o zaman Perth yerine Melbourne’e gidelim diye karar verdik ve La Trobe Universitesinin tekilifine sıcak bakmaya başladık.

Ardından Avustralya Üniversitelerinin dünya sıralamalarını filan incelerken University of Melbourne’ün son derece başarılı olduğu gözüme çarptı. UNIMELB, Avustralya’da birinci,dünyada da 37. en iyi üniversite olarak listeleniyordu. Madem Melbourne’e gidecektik, yavaş yavaş içimde neden Melbourne üniversitesi olmasın, acaba başvursam kabul edilir miyim, vs. gibi düşünceler belirmeye başladı. 13 Şubat’ta Melbourne üniversitesine başvuruda bulundum ve başka bir heyecanlı bekleyiş başladı.

20 Mart’ta Melbourne üniversitesinden kabülüm geldi ve nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Avustralya’nın en iyi üniversitesinde master yapabilecektim! Ancak bu mutluluk pek uzun sürmeyecekti…

LEAVE A REPLY

loading
×