decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Vesile yaptıysa!

Beni ilkokula 5 yaşında yazdırmışlar, okumayı yazmayı biraz zor söktüm. Yavaş yavaş sınıf seviyesini yakalayıp söylenenleri anlamaya başladığımda 3. sınıfa gelmiştim. Tamam işler yoluna girdi dediğimde çok sevdiğim öğretmenim Emin Elçi gitti. İlkokulun kalan 2 yılını 5 öğretmen değiştirerek bitirdim. İlkokul sonunda bursluluk sınavına girdik. Sınavı kazandığımı duyan bir arkadaş, “Vesile kazandıysa biz hayli hayli kazanırız!” demiş. Bu sözü o zamanlar duyduğumda içime dokunmuştu ve çok bozulmuştum. Aradan zaman geçti, bu tavır hiç değişmedi. “Haa Vesile master mı yapmış? O yaptıysa biz de yaparız.”. “Vesile Fulbright bursu mu kazandı, O kazandıysa ben de kazanırım.” “Vesile konferans mı verdi? O verdiyse ben de veririm.” Demek ki oldum olası meseleleri herkes için kolay, engelleri herkes için aşılabilir göstermişim. Bu yüzden artık bu söylenenlere hiç gücenmiyorum. Şöyle ya da böyle hayatta yolu benimle kesişen insanlara bir şekilde örnek olmak bana gurur veriyor. Pek reklam yapmam, kalender bir insanım. Sorumluluklarımı en iyi şekilde yerine getirmeyi isterim ve başarısızlıklar beni yıldırmaz. Bunlara ek olarak en önemlisi üşengeç değilim ve çok girişimciyim. Böyle olunca bir kapı kapansa bile diğeri açılıyor. Ordan oraya, su akar yatağını bulur misali bir düzene kavuşuyor insan.
Şimdi de bugüne kadar tanıdığım tüm insanlara sesleniyorum: Vesile yaptıysa siz de yapabilirsiniz! Eğer yurt dışında yaşamayı istiyor ama cesaret edemiyorsanız, bir kez daha düşünün. Okul öncesi ve sonrası programında asistan olarak işe başladım. Artı Randstad Education’ın elemanı olarak eğitim kurumlarında çalışıyorum. Artı Perth’teki bir kolejde full-time öğretmen asistanlığı yapmak için bir iş teklifi aldım. Ebru kursu isteyen gruplara Şubatta ders ayarladım. Geçmiş tecrübeleri ve eğitimi saydırarak 18 aylık bir Avustralya diplomasını sadece 20 günlük stajdan sonra alacağım. Özel mobilya dizayn eden ve kağıt sanatçısı olan kişilerle iletişime geçtim ve Ebru sanatı ile ilgili ortak proje yapmak için görüşüyoruz. Bütün bunlar bir günde olmadı, hepsi emek, sabır ve azim ile oldu. Belki yaptığım işin bir alt seviyesinden başlayacağım ama eminim her şey çok güzel olacak. UWA’da doktora yapmak da var gelecek planlarımın içinde. Sadece tecrübelerimi biriktiriyor, yaşadıklarımdan dersler çıkartıyorum. Kısacası hiç bir şeyin sizi korkutmasına izin vermeyin, sadece fikir vermesi açısından söylüyorum, meslektaşlarım Avustralya’ya gelir de denklik alabilirlerse, benim gördüğüm, eğitim sektöründe en düşük maaş yıllık 45 bin dolardan başlıyor. Ortam çok güzel, hayat kalitesi çok yüksek!
Hafta sonu 15 kişilik İranlı grup yemeğe geldi. Yine hoş sohbet, muhabbet geceyi güzel geçirdik. Dün emlakçı gelip evi teftiş etti. Eve zarar vermiş miyiz, nasıl kullanıyoruz diye baktı. Her yeri pırıl pırıl görünce adam çok şaşırmış, “Süper” deyip teşekkür edip gitti. Bugün sabah İpek’in okulunda velilerin kaynaşması için pastalı börekli toplantı vardı. Temizlik yapıp çamaşırları yıkadıktan sonra kızlarla oraya gittim. Arkasından da yüzmeye gittik. Eve gelip yemek yaptım, arkasından arkadaşı bir yere götürdüm ve işimiz bitince okula çalışmaya gittik. Akşam gelip yine yemek yaptım. Hala oturup bunları yazabilecek halim kaldığına göre bunları siz de yapabilirsiniz, hem de alasını 🙂 Vesile yaptıysa…;)

COMMENTS (8)
 • Burcu Demir Diken on Facebook   /   December 5, 2012., 8:43 PM

  çok güzel...

 • Burcu Keçeli on Facebook   /   December 5, 2012., 8:45 PM

  bayıldım

 • Gulhan Kuzu Cosansu on Facebook   /   December 5, 2012., 9:51 PM

  Vesileciğim aklına yüreğine sağlık, keyifle takip ediyorum yazdıklarını

 • Vesile Yılmaz on Facebook   /   December 5, 2012., 9:58 PM

  Canim arkadaslarim, hepinize sevgiler:) cok opuyorum hasretle:)

 • Kurtulus Torun Varyemisci on Facebook   /   December 6, 2012., 7:06 AM

  Bu kadar kisa bir zamanda, bu kadar cok sey basarmissin..Bravo sana sevgili ogrencim..kutluyorum:)

 • Murat Derman   /   December 9, 2012., 3:55 AM

  Selam arkadaşlar, tebrik ederiz, cok sevindik. Evi satıp geliyoruz :)

 • Vesile   /   December 11, 2012., 7:09 PM

  Yasasın kandırdım sonunda bir Turk arkadasımız olacak burada:)

 • gülce   /   September 19, 2013., 8:52 PM

  merhaba, sitenizi Perth'deki can dostum İlkay önerdi. Bu yazıyı okudum. Çok duygulandım. ( bu arada hemsehriymişiz de :))tesekkur etmek istedim güzel yazınız için..

LEAVE A REPLY

loading
×